Imponujące inwestycje drogowe w regionie radomskim: 30-kilometrowa przebudowa trasy 747

Z pewnością, najambitniejszy i najważniejszy projekt drogowy, jaki w najbliższym czasie ujrzy światło dzienne w rejonie Radomia, będzie polegał na przeprowadzeniu gruntownej przebudowy istniejącej już trasy. Spora część planowanego odcinka zostanie zaprojektowana od nowa i wyznaczona po nowym kierunku. Wszystko wskazuje na to, że realizacja tego gigantycznego przedsięwzięcia rozpocznie się niezwykle szybko.

Strabag, znana na całym świecie firma budowlana, właśnie podpisała umowę na kompleksową przebudowę 30-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej numer 747. Droga ta wiąże ze sobą dwie gminy położone w pobliżu Radomia: Lipsko i Iłżę. Nowo zaprojektowana arteria komunikacyjna stworzy bezpośrednie połączenie między dwiema drogami krajowymi – numer 9 i numer 79. Całkowity koszt tego olbrzymiego projektu to aż 277 milionów złotych, które będą pochodzić z funduszy samorządu województwa mazowieckiego.

Pod tytułem „Przebudowa Drogi nr 747 w Radomiu”, inwestycja ta będzie obejmować dwa powiaty: radomski i lipski. Jej końcowy efekt to połączenie trzech województw: świętokrzyskiego, mazowieckiego oraz lubelskiego. Zadanie stanowi kontynuację remontu drogi nr 747, który rozpoczął się od mostu na Wiśle w Solcu i prowadzi do drogi krajowej nr 9 biegnącej przez Iłżę. Prace budowlane będą prowadzone na terenie czterech gmin: Lipsko, Sienno, Rzeczniów oraz Iłża. Szczegółowy plan przedsięwzięcia został przygotowany przez Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich. Cała trasa będzie mieć długość 29,6 km, a jej realizacja wymagała wykupienia 125,2 hektara gruntów.