Kto może rozliczyć sobie ulgę podatkową za internet w 2023?

W dzisiejszych czasach prawie dziewięć na dziesięć polskich gospodarstw domowych jest podłączonych do Internetu. Nie było tak dwanaście lat temu, kiedy wskaźnik dostępu do Internetu był znacznie niższy, więc rząd wprowadził ulgę podatkową jako zachętę dla ludzi do korzystania z Internetu. Ulga ta nadal obowiązuje i każdy, kto płaci podatki, może skorzystać z dodatkowych pieniędzy, które przynosi.

Skorzystanie z odliczenia wydatków na Internet wymaga spełnienia kilku warunków. Na początek musimy pamiętać, że z odliczenia można skorzystać tylko dwa razy z rzędu. Jeśli więc skorzystaliśmy z odliczenia za podatki w 2020 roku, a następnie zrobiliśmy sobie przerwę i chcieliśmy odliczyć je ponownie w 2022 roku, nie będzie to możliwe. Podobnie nie będziemy mieli do niego prawa, jeśli już wcześniej dwukrotnie skorzystaliśmy z odliczenia.

Możesz odliczyć wydatki związane z internetem niezależnie od tego, jak i gdzie jest on używany. Może to być połączenie przewodowe lub bezprzewodowe jak w przypadku telefonu komórkowego. Odliczenie to nie obejmuje żadnych kosztów sprzętu, konfiguracji sieci ani opłat aktywacyjnych. Aby móc skorzystać z odliczenia, Internet nie może być odliczany od dochodu lub wydatków określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.