Mieszkańcy Radomia wspominają dawną wizytę papieża Benedykta

Papieża Benedykta XVI i arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego łączyły bliskie relacje, a ten pierwszy wyświęcił tego drugiego na biskupa w radomskiej katedrze 20 lat temu. Z tej okazji w kościele umieszczono tablicę pamiątkową, na której widnieje specjalny napis. Dostępne są również zdjęcia z wizyty emerytowanego papieża w Radomiu.

Po odejściu Jana Pawła II stanowisko papieża objął Benedykt XVI. Od kwietnia 2005 roku do 28 lutego 2013 roku był głową Kościoła katolickiego. Następnie przeszedł na emeryturę i od tego czasu zamieszkuje w klasztorze Matter Ecclesiae znajdującym się w Ogrodach Watykańskich. W ostatnim czasie Benedykt XVI zmagał się z poważnym stanem zdrowia, a papież Franciszek prosił o modlitwy za byłego papieża. 31 grudnia Watykan wydał komunikat o śmierci Benedykta XVI.

Przypomnijmy, że Benedykt XVI, wówczas jako kardynał Joseph Ratzinger i prefekt Kongregacji Nauki Wiary, przebywał w Radomiu. Podczas tej wizyty procesjonalnie wszedł do katedry z biskupem radomskim Zygmuntem Zimowskim i przystąpił do konsekracji go na biskupa. Zygmunt Zimowski przed tym wydarzeniem przez prawie dwie dekady współpracował z kardynałem Ratzingerem w Kongregacji Nauki Wiary.