Msza święta z okazji 47. rocznicy protestów radomskich robotników

W dniu 25 czerwca bieżącego roku, biskup Marek Solarczyk przewodniczyć będzie Mszy świętej upamiętniającej 47. rocznicę protestów radomskich robotników, które miały miejsce w czerwcu 1976 r. Uroczysta liturgia odbędzie się o godzinie 13:00 na skrzyżowaniu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego, gdzie znajduje się Pomnik Ludzi Skrzywdzonych, przy którym modlił się również św. Jan Paweł II.

Jedną z uczestniczek protestu robotniczego w Radomiu w dniu 25 czerwca 1976 r. była Mirosława Hetman. Podczas tzw. „ścieżek zdrowia” została zatrzymana i pobita. Następnie, 27 czerwca tego samego roku, Kolegium ds. Wykroczeń przy Prezydencie Miasta Radomia skazało ją na karę 3 miesięcy aresztu. Niedługo później, 6 lipca, wszczęto wobec niej postępowanie karne na podstawie art. 236 i 237 kodeksu karnego. Sąd Rejonowy w Radomiu wymierzył jej karę 4 miesięcy pozbawienia wolności za przestępstwo z art. 236 kk, natomiast od drugiego zarzutu została uniewinniona. Mirosława Hetman była również obserwowana przez Służbę Bezpieczeństwa, gdyż podejrzewano ją o kontakty z Komitetem Obrony Robotników.

Wspominając wydarzenia z 25 czerwca 1976 r., Mirosława Hetman opowiada, jak znajdowała się w pobliżu budynku Komitetu Wojewódzkiego PZPR, kiedy milicja i funkcjonariusze ZOMO interweniowali, aby rozproszyć zgromadzony tłum ludzi. Uciekając bocznymi uliczkami do centrum miasta w okolice komendy milicji, chciała dotrzeć do aresztowanych kolegów i koleżanek. Niestety, również i jej udało się zatrzymać – relacjonuje Mirosława Hetman.