„Muzyczne kremówki” i „Rodzinna niedziela” w Muzeum Wsi Radomskiej

Już dzisiaj 20 września w Muzeum Wsi Radomskiej odbędzie się kolejny dzień z cyklu „Muzyczne kremówki”. Oprócz tego będzie to także kolejna niedziela pt. „Rodzinna niedziela”.

„Rodzinna niedziela” 20 września poświęcona jest rodzinnym sprzętom. W zagrodzie z Alojzowa otwarto wystawę prezentującą drewniane przedmioty codziennego użytku, np. łyżki, niecki itp. W gospodarstwach rolnych minionego stulecia znajomość obróbki drewna była powszechnie znana. Gospodarze sami musieli wykonywać narzędzia potrzebne do pracy na roli czy te służące codziennym czynnościom. Każdy kto zaglądnie w tę niedzielę do Alojzowa będzie miał możliwość zobaczenia, jak takie narzędzia kiedyś powstawały – a powstawały przy użyciu jedynie siekiery, noża i dzięki umiejętnościom przekazywanym z pokolenia na pokolenie.

O godzinie 12.00 rozpoczęły się też warsztaty zdobienia łyżek drewnianych. Prowadził je stolarz, a zarazem pracownik muzeum, które posiada na ten temat niesamowitą wiedzę. Uczestnicy warsztatów mieli okazję samodzielnie przyozdobić swoją łyżkę.

Z kolei o godzinie 17.00 rozpocznie się koncert z cyklu „Muzyczne kremówki”. Na koncert upamiętniający setną rocznicę Bitwy Warszawskiej zapraszamy do kościoła w Wolanowie. Usłyszeć będzie można pieśni legionowe, Jana Sebastiana Bacha czy Stanisława Moniuszkę. W programie koncertu znajdują się także: przemówienie biskupa księdza polowego Władysława Bandurskiego i poezje Juliusza Słowackiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Jana Kasprowicza.