Nadchodząca fala upałów w Polsce: Prognozy przewidują temperatury do 35 stopni Celsjusza

W nadchodzącym tygodniu, nad Polskę zbliża się intensywna fala upałów. W regionie może dojść do znacznego wzrostu temperatur, które mogą osiągnąć maksymalnie 35 stopni Celsjusza.

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz modele przewidywań pogodowych GFS (Global Forecast System), już w sobotę, 12 sierpnia, możemy spodziewać się wzrostu temperatur. Centralna Polska ma szansę doświadczyć temperatury na poziomie 27 stopni Celsjusza, natomiast na terenie zachodnim kraju wartości te mogą wynieść nawet 30 stopni Celsjusza.

Począwszy od niedzieli, 13 sierpnia, będzie obowiązywało ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczące upałów. Na terenach radomskich temperatura powietrza może skoczyć do wartości pomiędzy 31 a 32 stopnie Celsjusza.

Intensywne upały mają utrzymać się praktycznie przez cały tydzień. Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW informuje, że najbardziej upalnymi dniami będą wtorek i środa (15 i 16 sierpnia). W centrum Polski temperatura może osiągnąć najwyższą wartość – nawet 35 stopni Celsjusza.

W obliczu tak wysokich temperatur istotne jest unikanie ekspozycji na bezpośrednie działanie promieni słonecznych podczas szczytu upałów. W przypadku konieczności przebywania na otwartym powietrzu, niezbędne staje się zaopatrzenie się w nakrycie głowy, krem z filtrem przeciwsłonecznym oraz zapewnienie odpowiedniego nawodnienia organizmu.