Podsumowanie pierwszego roku działalności lotniska Warszawa-Radom: dni bez lotów i kontrowersje dotyczące wojska

Minął rok od dnia, w którym lotnisko Warszawa-Radom zostało oficjalnie otwarte. W ciągu tego czasu obsłużono tam 130 tysięcy pasażerów. Jednak nie wszystkie dni były ruchliwe – zdarzały się takie, podczas których żaden samolot nie wystartował. Przedstawiciele PPL są zdania, że jednym z głównych czynników hamujących rozwój portu lotniczego jest ruch wojskowy na tym samym pasie startowym, który jest dzielony z bazą lotnictwa szkolnego. Ta kwestia budzi jednak kontrowersje, gdyż wojsko nie zgadza się z tym stwierdzeniem.

Mateusz Morawiecki, premier rządu PiS w chwili otwarcia lotniska, mówił z dumą o zniesieniu „klątwy Radomia”, rzucanej przez komunistów po wydarzeniach z czerwca 1976 roku. To właśnie on, 27 kwietnia 2023 roku, inaugurował działalność lotniska Warszawa-Radom, które powstało za kwotę 800 milionów złotych. Teraz, dokładnie rok później, możemy podsumować jego pierwszy rok działalności.

Podczas tych dwunastu miesięcy lotnisko obsłużyło 130 tysięcy pasażerów. Pomimo to, nadal zdarzają się dni, kiedy nie odbywa się żaden rejsowy lot.