Pojawił się nowy wariant wirusa

Omicron opracował ostatnio nowy podwariant znany jako Kraken, który szybko rozprzestrzenia się w USA i przedostał się do Europy. Wariant ten jest sklasyfikowany jako „super-wariant” ze względu na wysoką zdolność do przenoszenia, jednak nie powoduje on żadnych dodatkowych objawów. Co więc odróżnia XBB.1.5 od innych wersji wirusa SARS-CoV-2 i czy musimy się obawiać kolejnej fali przypadków COVID-19?

Obecnie koronawirus SARS-CoV-2 ma ponad 80 różnych wariantów istniejących na świecie, co sprawia, że trudno jest ustalić najbardziej dominujący szczep, jak to miało miejsce wcześniej. Jednak Omicron wyróżnia się jako lider, który stale ewoluuje i tworzy nowe podwarianty. Ponieważ wirus ulega przekształceniom, stara się unikać odporności organizmu, który tworzy przeciwciała chroniące go po zakażeniu lub uodpornieniu.

W grudniu grupa badawcza dr Davida Ho opublikowała w czasopiśmie Cell swoje wyniki, że XBB jest bardziej zdolny do ominięcia immunizacji i wcześniejszej obrony przed infekcjami niż inne warianty koronawirusów. To budzi obawy, że nowa odmiana może wywołać globalną pandemię. Chiński epidemiolog Eric Feigl-Ding oznaczył Krakena jako „superwariant”, który szybko się rozmnaża.