Proces byłej dyrektorki Domu Pomocy Społecznej w Jedlance: oskarżona o psychiczne znęcanie się nad pracownikami

W środę, w Sądzie Rejonowym w Radomiu, miało miejsce rozpoczęcie procesu dotyczącego zarzutów psychicznego terroryzowania pracowników oraz nadużywania swoich uprawnień przez dawną kierowniczkę Domu Pomocy Społecznej (DPS) w Jedlance, miejscowości położonej nieopodal Radomia. Informacje te przekazał rzecznik Sądu Okręgowego w Radomiu, Arkadiusz Guza, dla Polskiej Agencji Prasowej (PAP).

Działania oskarżonej odbywały się na przestrzeni około pięciu lat – od września 2014 roku do maja 2019 roku. Pierwszy z zarzutów jest powiązany z psychicznym znęcaniem się nad czternastoma pracownikami DPS w Jedlance. Wyniki przeprowadzonego śledztwa sugerują, że była szefowa DPS konsekwentnie i złośliwie naruszała prawa pracownicze swoich podwładnych. Prokurator oskarżył Izabelę L., że swoim zachowaniem poniżała zatrudnionych, używając wobec nich języka pełnego słów uważanych powszechnie za obraźliwe.

W zgodnej opinii śledczych, takie postępowanie Izabeli L. spowodowało u poszkodowanych poczucie zastraszenia i obawy o utratę zatrudnienia lub przeniesienie na stanowisko o niższym statusie. Jeżeli dowody wskażą, że oskarżona znęcała się nad pracownikami, grozi jej kara do 5 lat pozbawienia wolności.