Przemiany działki przy ul. Waryńskiego w Radomiu

W przeszłości, miejsce to było areną dla ikon polskiej sceny rockowej, natomiast teraz jest znane jako niezorganizowany parking. Wydaje się jednak, że działka, gdzie kiedyś znajdowała się hala Radoskóru, ma na horyzoncie plany renowacyjne.

Opisywany teren to spora działka zlokalizowana w Radomiu, przy ulicy Waryńskiego, naprzeciwko ulicy Prusa. Położona jest ona idealnie w sercu miasta, stanowi swego rodzaju półmetek między parkiem imienia Kościuszki a Głównym Dworcem PKP Radom. Historia tego miejsca sięga roku 1932, kiedy to na tym terenie powstała hala przeznaczona na eucharystyczny kongres diecezji sandomierskiej, zorganizowany przez Kościół. Do momentu wybuchu II Wojny Światowej, obiekt ten był wykorzystywany przez parafię katedralną.

Podczas pierwszych dni wojny, Niemcy wykorzystywali halę jako miejsce detencji dla jeńców, a później pełniła ona funkcję magazynu. Po zakończeniu konfliktu zbrojnego, władze miasta wynajęły obiekt od parafii. Po gruntownym remoncie, budynek przekazano Polskiej Spółce Obuwia „Bata”, która wykorzystywała go jako miejsce na halę widowiskowo-sportową.

W późniejszym czasie, hala stała się siedzibą domu kultury Radoskóru. Jednak w latach 70., parafia ostatecznie utraciła prawa do tej własności.