Radom przyjmuje tytuł Stolicy Kultury Mazowsza i zapowiada bogaty kalendarz kulturalny na 2024 rok

W 2024 roku Radom, nowo wybrana stolica kultury regionu Mazowsze, zamierza zorganizować szeroki wachlarz wydarzeń kulturalnych. Znane wydarzenia takie jak Radomska Wiosna Literacka, Radomskie Kaziki czy Spotkania z Kulturą Żydowską to tylko niektóre z wielu zaplanowanych imprez. Formalne przekazanie symbolicznych kluczy do bram Stolicy Kultury Mazowsza odbędzie się już w najbliższą niedzielę, podczas ceremonii, w której weźmie udział Rafał Rajkowski, wicemarszałek regionu. Klucze zostaną przekazane prezydentowi miasta Radom, Radosławowi Witkowskiemu.

Zwyczaj uroczystego przekazywania kluczy do bram „Stolicy Kultury Mazowsza” ma miejsce każdego roku. To symboliczny gest, który poprzedza szereg imprez kulturalnych odbywających się w wybranym mieście. Wydarzenie to odbędzie się w niedzielę, 3 marca, o godzinie 15:00 w Resursie Obywatelskiej, usytuowanej przy ulicy Jacka Malczewskiego 16.

Decyzja o przyznaniu Radomiowi tytułu Stolicy Kultury Mazowsza w 2024 roku była podyktowana bogatą i różnorodną ofertą kulturalną, jaką miasto zaproponowało. Zwycięzca programu „Stolica Kultury Mazowsza” otrzymuje dofinansowanie na realizację swojego projektu od samorządu województwa mazowieckiego. W tym roku wsparcie wyniesie 150 tysięcy złotych. Dzięki tym funduszom, Radom ma zamiar zorganizować wiele imprez kulturalnych o zasięgu nie tylko regionalnym, ale również ogólnopolskim.