Radom wprowadza nowoczesne autobusy marki MAN i planuje zakup 32 elektrobusów

Radom, dynamicznie rozwijające się miasto, zawarło umowę leasingową na dostawę pięciu autobusów spalinowych produkowanych przez renomowaną firmę MAN. Przy okazji tego ogłoszenia, samorząd miasta zdradził również swoje ambitne plany dotyczące nabycia 32 pojazdów elektrycznych. Te ostatnie mają trafić do Radomia dzięki wsparciu finansowemu uzyskanemu z programu Zielony Transport Publiczny oraz za pośrednictwem Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027.

Każdy z zamówionych autobusów będzie mógł jednocześnie przewozić aż 98 pasażerów. Z tej liczby, 29 osób znajdzie miejsca siedzące. Na pokładzie każdego z tych pojazdów przewidziano specjalne stanowisko przeznaczone do przewozu wózków inwalidzkich bądź dziecięcych. Autobusy będą wyposażone w klimatyzację oraz odpowiednio przygotowane dla potrzeb podróżujących niepełnosprawnych.

Do dyspozycji pasażerów będzie szereg nowoczesnych udogodnień, takich jak wyświetlacze LED i LCD, system nagłośnienia informujący o nadchodzących przystankach, monitoring oraz system liczenia pasażerów. Dodatkowo, pojazdy wyposażone będą w 3 podwójne porty USB, które pozwolą podróżnym na ładowanie baterii urządzeń mobilnych. Autobusy będą posiadały również kasowniki dotykowe, z których jeden będzie spełniał funkcję terminala płatniczego.

Autobusy będą napędzane silnikami, które spełniają surowe normy emisji spalin EURO-6. Ich poziom emisji jest porównywalny z niską emisją autobusów gazowych. Obecnie planowane jest, że nowe autobusy marki MAN pojawią się na ulicach Radomia już w październiku tego roku.