radom-obchody-wojna

Radom: Zbliża się 82. rocznica masowych egzekucji Polaków na Firleju podczas II wojny światowej

W najbliższy poniedziałek odbędą się obchody 82. rocznicy masowych rozstrzeliwań Polaków, którzy zostali straceni przez oddziały wojsk niemieckich podczas II wojny światowej. Uroczystość będzie miała miejsce na cmentarzu przy ul. Ofiar Firleja, w godzinach 12:00-13:00.

W dniu 4 kwietnia na cmentarzu przy ul. Ofiar Firleja w Radomiu odbędzie się uroczystość upamiętniająca pierwsze masowe egzekucje Polaków, do których doszło na II wojnie światowej.

Radomski Firlej miejscem stracenia 15 tysięcy ofiar

Warto tutaj przypomnieć, że radomski Firlej wykorzystywany był jako miejsce do przeprowadzania egzekucji na Polakach podczas II wojny światowej. Niemieckie wojska brutalnie mordowały tutaj Polaków i Żydów – z całkowitą liczbą ofiar sięgającą 15 tysięcy osób. Do masowych egzekucji przez rozstrzelanie dochodziło w okresie od 4 kwietnia 1940 roku do 13 stycznia 1945 roku.

Przeczytaj też o szczegółach na temat rozpoczęcia drugiej wojny światowej.

Organizatorami wydarzenia są Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Radomiu i Prezydent Miasta Radomia. Na uroczystości pojawią się przedstawiciele władz samorządowych oraz Instytutu Pamięci Narodowej, a także kombatanci, harcerze i mieszkańcy Radomia.

Obchody rozpocznie uroczysty apel o godzinie 12:00, przygotowany przez uczniów ILO im. Mikołaja Kopernika w Radomiu. Natomiast 20 minut później zaplanowane są przemówienia okolicznościowe, po których nastąpi uroczyste złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy Mauzoleum na Firleju.