Wybory samorządowe w Radomiu: Kandydaci i potencjalne scenariusze

Termin przyszłych wyborów samorządowych jest już znany. Oznacza to, że niebawem zaczniemy poznawać komitety wyborcze oraz kandydatów, którzy zamierzają ubiegać się o miejsca w radach miejskich, powiatowych czy sejmikach. Jak mogą przebiegać te procesy w kontekście miasta Radom?

Do tej pory, trzech aspirantów oficjalnie potwierdziło swoje zamierzenie startu w wyborach. Są to Radosław Witkowski, Marta Ratuszyńska oraz Jacek Nowak. Zacznijmy od analizy sytuacji aktualnego prezydenta miasta. Fakt, że Witkowski pragnie konkurować w wyborach nie jest niespodzianką – jego decyzja o niestartowaniu w wyborach parlamentarnych była wyraźnym sygnałem, że będzie starał się o reelekcję na swoje trzecie kadencyjne stanowisko. Nie jest jednak pewne, czy obecny prezydent zdecyduje się na start z ramienia swojego osobistego komitetu wyborczego, czy też skorzysta ze wsparcia Platformy Obywatelskiej/Koalicji Obywatelskiej. Jeśli zdecyduje się na indywidualny start, można spodziewać się poparcia ze strony PO.

W naszych rozmowach z różnymi osobami ujawniono, że Marta Michalska-Wilk, obecna liderka struktur radomskich i zastępca prezydenta miasta, miała ambicje do startu w wyborach. Jej silne pozycje potwierdził znakomity wynik w wyborach do sejmu. Jednak z rozważnych powodów, Michalska-Wilk postanowiła nie rywalizować przeciwko swojemu obecnemu szefowi. Takie posunięcie mogłoby prowadzić do poważnych napięć w ramach Platformy Obywatelskiej i możliwie negatywnych konsekwencji politycznych dla niej samej.