Wyścig o fotel prezydenta Radomia zyskuje na dynamice: Marta Ratuszyńska kontra Agata Pater

Przez długi czas – aż do 8 marca – Marta Ratuszyńska pozostawała niewzruszenie jedyną kobietą aspirującą do roli prezydentki miasta Radom. Jednak jej dotychczasowy monopol na kobiecej stronie wyborczego ringu został przerwany przez Agatę Pater, która również postanowiła wziąć udział w rywalizacji o najważniejsze stanowisko w mieście.

Reakcja Stowarzyszenia Widzialna Ręka była dla mieszkańców Radomia nie lada zaskoczeniem. Przed datą 8 marca, organizacja deklarowała swój interes tylko i wyłącznie w kontekście członkostwa w radzie miejskiej. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, stowarzyszenie zdecydowało się jednak postawić swoją kandydatkę w wyścigu o fotel prezydenta.

Marta Ratuszyńska, której kampania wyborcza skupia się wokół hasła „Pierwsza kobieta-prezydent w historii Radomia”, teraz będzie musiała zmierzyć się nie tylko z czterema mężczyznami ubiegającymi się o to samo stanowisko, ale także z nowym, żeńskim przeciwnikiem. Agata Pater, reprezentująca Komitet Wyborczy Wyborców Widzialny Radom, stała się bowiem jej bezpośrednią rywalką.

Agata Pater posiada bogate doświadczenie zawodowe jako radca prawny i właścicielka prywatnej kancelarii radcowskiej. W swojej karierze politycznej była członkinią zarządu radomskiego oddziału Kukiz’15. W 2018 roku startowała z ramienia tego ugrupowania w wyborach do Sejmiku Województwa Mazowieckiego, a pięć lat później, w 2023 roku, ubiegała się o mandat eurodeputowanej. Obecnie działa w strukturach Stowarzyszenia Widzialna Ręka – społeczności internetowej, której działalność koncentruje się na organizacji akcji pomocowych dla tych, którzy najbardziej tego potrzebują.