Zabytkowy budynek dawnej szkoły stoi nieużywany od wielu lat

Przy ulicy Słowackiego stała niegdyś jedna z najbardziej zachwycających budowli w Radomiu – kamienica, która przez kilka lat służyła jako siedziba szkoły podstawowej nr 16. Niestety, od kilkudziesięciu lat stoi opuszczona, a obecnie jest w stanie ruiny.

Budynek ten znajduje się w samym środku Radomia i można z niego bez problemu dojść do Urzędu Miasta przez Park Kościuszki w zaledwie kilka minut. Pomimo pożądanej lokalizacji, teren ten był przez dość długi czas zaniedbany. XIX-wieczna kamienica położona jest na działce o powierzchni 15000 metrów kwadratowych. Mimo że budynek nie jest oficjalnie wpisany do rejestru zabytków, znajduje się pod nadzorem konserwatorskim.

Jakiś czas temu rząd zaproponował przekazanie kamienicy osobom wysiedlonym z Kresów Wschodnich w zamian za pozostawione przez nich mienie. Pomysł ten nie doszedł do skutku, podobnie jak plan prywatnego nabywcy sprzed około 15 lat, który publicznie zadeklarował, że założy w tym miejscu szkołę tańca. Żaden z tych celów nie został zrealizowany. Po zdemontowaniu stropu i ścian wewnętrznych z pierwotnej konstrukcji pozostał jedynie szkielet.