Nowy pomnik w Radomiu stanie w kontrowersyjnym miejscu

Wykonany z brązu, przedstawiający wózek akumulatorowy z robotnikami na pokładzie – tak będzie wyglądał pomnik, który stanie w sercu wydarzeń sprzed 47 lat, w pobliżu obwodu Zespołu Szkół Samochodowych. Gotowy projekt pomnika zostanie zaprezentowany 24 czerwca na wystawie zorganizowanej w Klubie Środowisk Twórczych w Bath.

Ustawiony na granicy terenu zajmowanego przez Zespół Szkół Samochodowych, przy alei Zbigniewa Romaszewskiego, pomnik stanie w niewielkiej odległości od Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Należy pamiętać, że to właśnie w tym miejscu znajdował się centralny punkt wydarzeń, które miały miejsce 47 lat temu.

W przeszłości i obecnie obiekt należał do leśników, ale w okresie komunistycznym był własnością Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. 25 czerwca 1976 roku w tym miejscu, przed przemarszem ulicami Radomia, zebrała się duża grupa robotników, wywodzących się z dużych zakładów pracy tamtej epoki, takich jak Zakłady Metalowe „Łucznik”, „Radoskór”, Radomska Spółka Telefoniczna i wiele innych. Budynek został podpalony, a około 100 metrów dalej, przy dzisiejszej ulicy 25 Czerwca, dawniej 1 Maja, dwóch robotników straciło życie, gdy zostali przygnieceni przez ciągnik siodłowy z betonowymi płytami, który próbowali zepchnąć w kierunku milicji.