Radomskie Muzeum Rowerów zawiesza działalność

W niedzielę 14 marca swoją działalność zakończyło jedyne w Polsce Muzeum Polskich Rowerów, które działało na terenie Radomia. Placówka zamieściła oficjalny komunikat o zawieszeniu działalności na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Niejasne przyczyny zamknięcia

Kilka temu na facebookowym profilu radomskiego Muzeum Polskich Rowerów, pojawił się komunikat, że kończy ono swoją działalność. Nie podano jednak oficjalnej przyczyny zamknięcia, a podkreślono jedynie, że od poniedziałku 15 marca, wszystkie muzea w regionie radomskim, jak i na całym Mazowszu, zawieszają swoją działalność z powodu pandemii COVID-19. Jak donoszą nieoficjalne źródła, placówkę zamknięto z powodu braku zaangażowania w jej prowadzenie dyrekcji Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Radomiu, która sprawowała pieczę nad muzeum. Decyzja ta wydaje się o tyle niezrozumiała, że zlokalizowana przy ulicy Marii Skłodowskiej Curie placówka, cieszyła się naprawdę dużą popularnością, nie tylko wśród miłośników kolarstwa. Muzeum zyskało bardzo duży rozgłos na skalę krajową, stając się jedną z głównych atrakcji Radomia.

O Muzeum

Muzeum Rowerów Polskich zostało otwarte w 2019 roku z inicjatywy członków Radomskiego Towarzystwa Retrocyklistów „Sprężyści”.  Bardzo szybko zdobyło duży rozgłos w całym kraju, przyciągając zarówno pasjonatów jednośladów, jak i zwykłych turystów. Pierwsza wystawia, jaką można było oglądać w placówce, inspirowana była 90. rocznicą rozpoczęcia produkcji rowerów w radomskiej Fabryce Broni, które eksportowane były nawet do Chin. W rozwój muzeum bardzo mocno angażował się jego szef, Łukasz Wykrota, który dostarczył znaczną część eksponatów. W placówce zebrano ponad 100 rowerów, w tym również tych produkowanych w Radomiu. Wśród nich znajdują się nawet jednoślady pochodzące z drugiej połowy XIX wieku. Ponadto zwiedzający mogli też podziwiać liczne pamiątki związane z radomskim kolarstwem, takie jak puchary, medale, dyplomy oraz stare materiały prasowe.