Renowacja zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego w Radomiu finansowana z kwest

Jak co roku, podczas Dnia Wszystkich Świętych, na terenie Cmentarza Rzymskokatolickiego usytuowanego przy ul. Limanowskiego w Radomiu, przeprowadzana jest zbiórka pieniędzy. Zebrane środki finansowe zostaną wykorzystane na renowację zabytkowych grobów. Inicjatorem i organizatorem tej zbiórki jest Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego (SKOZCR) działający w Radomiu.

Na terenie cmentarza przy ulicy Limanowskiego w Radomiu znajduje się ponad 300 starych grobów, które są wpisane do rejestru zabytków Mazowsza. Wiele z tych miejsca spoczynku wymaga natychmiastowych działań konserwatorskich. Jak zapowiedział Sławomir Adamiec, będący wiceprzewodniczącym zarządu SKOZCR, dzięki hojności mieszkańców udało się już odrestaurować część z tych nagrobków. Zbiórkę pieniędzy planuje się prowadzić do godz. 15.

Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu jest organizatorem kwest już od 28 lat. Zbiórki odbywają się co roku 1 listopada oraz podczas świąt Wielkanocnych. Jak przekazał Sławomir Adamiec, podczas ostatnich 40 kwest udało się zebrać w sumie 772 tysiące złotych. Do najbardziej dochodowych zbiórek należały te przeprowadzone w listopadzie 2010 roku (50 tysięcy złotych), 2018 roku (41 tysięcy złotych), 2014 roku (40 tysięcy złotych) i 2016 roku (33 tysięcy złotych). W roku 2019, w dniach od 1 do 3 listopada, udało się zebrać kwotę 37,2 tysięcy złotych.